Kvarner – mjesto gdje se susreću pomorska tradicija i suvremeni nautički turizam
Kvarner odnosno Primorsko-goranska županija je podneblje u kojem je jedno od glavnih zanimanja u prošlosti bilo ribarstvo, brodogradnja, pomorstvo ili jedrenje. Izreka „Ploviti se mora“ najbolje opisuje tu našu tradiciju.
Kvarnerski zaljev nudi idealne uvjete za nautičke užitke: obilje sunca, toplo more, povoljne vjetrove i netaknutu prirodu. Stoga se danas sa ponosom dičimo najljepšim nautičkim transverzalama na Mediteranu. Uz luksuzno uređene marine duž obale i kvarnerskih otoka, male gradske lučice i slikovite portiće, Kvarner postaje mjesto gdje milje prolaze kao sekunde. Nije čudo da upravo iz ovog kraja potječu neki od najboljih svjetskih jedriličara i windsurfera. Zato je nautički turizam postao jedna od ključnih grana turizma u Primorsko-goranskoj županiji, a ulaganja u izgradnju novih marina, proširenje postojećih luka, izgradnju sidrišta i obnovu čarter flota svjedoče o predanosti razvoju ovog segmenta. Turistički rezultati ostvareni u segmentu nautike u 2023. godini potvrđuju nam kako je Kvarner na karti nautičara prepoznatljiva destinacija. Naime, u 2023. godini nautičari su ostvarili 170 tisuća noćenja, što je na razini 2022. godine. Nautički charter najtraženiji je bio među gostima iz Njemačke, Austrije, Hrvatske, Švicarske, Češke, Italije i Slovenije.
Ipak, kao regija koja živi na moru i od mora, svjesni smo da je naše more neprocjenjivi prirodni resurs o kojem moramo brinuti. Stoga smo zajednički dužni odgovorno upravljati tim vrijednim prirodnim resursom.
Uz nautičku ponudu u turističkom smislu, sve ono što čini našu bogatu kvarnersku pomorsku baštinu danas želimo pokazati, podijeliti i uživati s drugima. Zato smo uz pomoć EU fondova kroz projekte Mala barka, Mala barka 2 i Arca Adriatica, obnovili tradicijska plovila – drvene barke i brodice, potaknuli očuvanje i prijenos znanja tradicijske drvene brodogradnje, prikupili materijalnu i nematerijalnu baštinu i učinili smo je dostupnom u suvremenom virtualnom svijetu. Na taj način smo osigurali da se ova baština sačuva i za buduće generacije, a istovremeno smo je učinili dostupnom i privlačnom široj publici kroz muzejske postave i interpretacijske centre.
Jedrenje ima posebnu ulogu u promociji nautičkog turizma i imidža naše županije. Regata Fiumanka, koja se održava već više od dva desetljeća, značajno doprinosi promociji i razvoju Primorsko-goranske županije kao destinacije nautičkog turizma.
Zahvaljujući entuzijazmu organizatora, Fiumanka je prerasla u događaj koji spaja sport, turizam, gospodarstvo i zabavu. I upravo zato je postala omiljena manifestacija, ne samo za Riječane nego i šire, bez obzira jedre li ili ne. Neka Fiumanka 2024 u prekrasnom ambijentu našeg Kvarnera bude regata za pamćenje, a svim sudionicima želimo puno sreće, uzbudljivog jedrenja i dobre zabave!
dr.sc. Irena Peršić Živadinov
direktorica Turističke zajednice Primorsko-goranske županije